W JAKI SPOSÓB KOT DO NAS PRZEMAWIA

W jaki sposób kot do nas przemawia?

Warto zwrócić uwagę na sygnały werbalne, mimikę twarzy oraz postawę ciała.

Mruczenie to najbardziej charakterystyczny, typowo koci dźwięk. Tak przemawia kot do ukochanego człowieka. Czasem koty mruczą, aby okazać dobre intencje, mruczą również koty chore i cierpiące. Prawdopodobnie w celu uspokojenia się. Miałczenie wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko dla komunikowania się z ludźmi. Między sobą koty nie porozumiewają się w ten sposób. Swiadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi. Syczenie, prychanie i parskanie to odgłosy strachu i złości.

Płaskie uszy i rozszerzone źrenice oznaczają, że kot jest przestraszony. Rozdrażniony kot – ma uszy położone ku tyłowi, lekko zmrużone oczy, a jego wąsy jeżą się ku przodowi. To znak, że kot szykuje się do obrony.

Zadowolony kot – ma w połowie zamknięte oczy i rozluźnione wąsy. Często siada na tylnych łapkach, ogon układa wokół tułowia. Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela kładzie się u jego stóp, bądź przewraca na grzbiet. Nie oznacza to jednak, że kot ma ochotę na dotykanie jego brzucha. Należy być ostrożnym. Koty zazwyczaj tego nie lubią, a pieszczoty kończą się podrapaniem.

Ugniatanie podłoża i ślinienie się. Tego typu zachowanie jest wyrazem największego zaufania i bliskości na wzór relacji kocięcia z matką.

Brudzenie poza kuwetą również jest formą komunikacji z właścicielem. Jest wyraźnym sygnałem, że coś w życiu kota nie funkcjonuje prawidłowo. Nigdy nie jest powodem złośliwości!

Koty żyją w świecie zapachów dla nas zupełnie niezrozumiałym. Są wrażliwe na wiele bodźców , o których my nie mamy pojęcia, a dla kota znaczą wiele – mogą budzić jego przerażenie, złość czy ekscytacje. Często sami nieświadomie przynosimy do domu zapach, który zmienia zachowanie naszego kota a my nie rozumiemy co się dzieje. Choć nigdy nie znajdziemy się w zapachowym świecie odbieranym przez nosy naszych kotów warto wziąć pod uwagę tę ich cechę zanim zaczniemy oskarżać je o złośliwość.

Drapanie powierzchni oraz znaczenie moczem to naturalny środek komunikacji na kocim terytorium poprzez pozostawianie śladów zapachowych i wzrokowych. Oznacza lęk derytualizacji, utratę poczucia bezpieczeństwa na dotychczas zajmowanym terytorium. Kot jest wrażliwy i bardzo emocjonalny. Reaguje na wiele bodźców wzrokowych, zapachowych czy akustycznych , które dla człowieka są w ogóle niezauważalne lub nieważne. Zapamiętuje także doświadczenia zwłaszcza te złe i potrafi je generalizować dlatego absolutnie wykluczone jest karanie kota ! Doceni natomiast delikatne i łagodne kontakty z ukochanym człowiekiem respektujące jego potrzeby.